Niewydolność serca z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza

Niewydolność serca z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza

Szacuje się, że w Polsce na niewydolność serca choruje ok. 650 tysięcy osób, a liczba ta ciągle rośnie. Niewydolność jest końcowym stadium różnych schorzeń serca, najczęściej zawału, kardiomiopatii i chorób zastawek.

Na wzrost ryzyka wpływają przede wszystkim palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość. Ważnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie dysfunkcji narządu jest niedokrwistość. Zwykle spowodowana jest ona niedoborem żelaza. Deficyt związany jest z niedostateczną podażą składnika w pożywieniu, zaburzeniami wchłaniania lub nadmierną utratą.

Powszechna w naszym kraju jest suplementacja doustna preparatów żelaza, jednak bywa ona niewystarczająca i wymaga podania dożylnego. W prowadzonym w ośrodku badaniu, pacjenci z obniżoną niedokrwistością mikrocytarną otrzymują regularnie dożylne preparaty żelaza, co znacznie lepiej wpływa na parametry krwi niż tabletki czy płynne żelazo podawane doustne.

Zapraszamy wszystkich pacjentów z zaawansowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego z niedokrwistością do dalszej diagnostyki oraz uczestnictwa w badaniu.

Zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dostępne są u naszych koordynatorów oraz po uzupełnieniu formularza.

 

Badanie prowadzone jest w lokalizacjach: