Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem wielu chorób. Może prowadzić do zawału lub niewydolności serca, udaru mózgu, a także niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych i nerkach. Dlatego tak ważna jest stała kontrola nadciśnienia. 

Dla kogo przeznaczone jest badanie niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego?

Badanie przeznaczone jest dla pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym leczonych dotychczas beta-blokerami lub ACE-I (inhibitorami konwertazy angiotensyny), u których nie osiągnięto prawidłowego ciśnienia podczas leczenia powyższymi preparatami.

  • Uczestnictwo w badaniu jest darmowe.
  • Konsultacje prowadzone są przez lekarzy z Centrum Medycznego w Łodzi.

Możesz zgłosić chęć udziału w badaniu wypełniając poniższy formularz, jeśli rozpoznano u Ciebie nadciśnienie tętnicze oraz nie udało się osiągnąć jego kontroli za pomocą standardowej terapii.

Badanie prowadzone jest w lokalizacjach:

 

Jak przebiega badanie niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego?

Kuracja polega na przyjmowaniu leków, a modyfikacja terapii polega na kombinacji leków, która pozwala na połączenie najważniejszych właściwości poszczególnych preparatów, prowadząc do ochrony narządów przed patologicznym wpływem wysokiego ciśnienia i normalizacji jego wartości.

Utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi zapobiega rozwojowi powikłań narządowych oraz poprawia samopoczucie pacjentów poprzez eliminację nieprzyjemnych objawów. Udział w badaniu zapewnia stałą kontrolę pod okiem wykwalifikowanej kadry lekarskiej i bezpłatny dostęp do szeregu badań diagnostycznych.

Jak rozpoznać, że nadciśnienie tętnicze nie jest kontrolowane prawidłowo?

  • Nieprawidłową kontrolę nadciśnienia rozpoznasz, jeśli przyjmujesz leki przeciwnadciśnieniowe już przez jakiś czas, a jedna z wartości ciśnienia nadal przekracza 140/90 mmHg
  • W takiej sytuacji należy zmodyfikować bieżącą terapię. Takie postępowanie pozwoli uzyskać kontrolę nadciśnienia tętniczego i pozwoli zapobiec rozwojowi powikłań narządowych. 

Dlaczego tak ważne są badania kliniczne nad skutecznymi metodami kontroli nadciśnienia tętniczego?

Według raportu NFZ sporządzonego w 2018 roku z nadciśnieniem tętniczym żyje w Polsce 9,9 miliona dorosłych osób, co stanowi aż 31,5% dorosłej populacji (problem dotyczy co trzeciej osoby). Właśnie dlatego tak ważny jest dalszy rozwój badań nad skutecznymi metodami leczenia nadciśnienia tętniczego. Clinnovate w ośrodkach w całej Polsce prowadzi takie badania, aby chorzy na nadciśnienie w całym kraju uzyskali dostęp do niestandardowych terapii.