Cukrzyca typu 2 z podwyższonym stężeniem trójglicerydów

Nie pozwól aby cukrzyca spowodowała problemy z sercem.

Wysokie stężenie trójglicerydów może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca, szczególnie u kobiet.

Nie pozwól aby cukrzyca spowodowała problemy z sercem.

Trójglicerydy to rodzaju tłuszczu, który występuje we krwi. Jeżeli Pana/Pani organizm wchłonie więcej kalorii z pożywienia niż potrzebuje, zostaną one przerobione na trójglicerydy. Trójglicerydy składowanie są w komórkach tłuszczowych. Wysokie stężenie trójglicerydów może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca, szczególnie u kobiet.

O badaniu

W badaniu PROMINENT weźmie udział w przybliżeniu 10 tysięcy osób dorosłych z całego świata z cukrzycą typu 2 i podwyższonym stężeniem trójglicerydów. Głównym celem badania PROMINENT jest ustalenie, czy potencjalny nowy lek (lek badany) zwany “pemafibratem” może pomóc zapobiegać zawałom mięśnia sercowego i innym chorobom serca. W badaniu ocenione zostanie również bezpieczeństwo stosowania leku badanego oraz jego skuteczność w obniżeniu poziomu trójglicerydów we krwi.

Jeśli przystąpi Pan/Pani do badania, będzie Pan/Pani w dalszym ciągu przyjmował/-a dotychczas stosowane statyny (leki obniżające poziom “złego” cholesterolu, zwanego również LDL lub frakcją cholesterolu (lipoproteinami) o niskiej gęstości).

Z czym wiąże się udział w badaniu PROMINENT

Badanie PROMINENT potrwa około 5 lat i będzie składało się z trzech głównych okresów. Wiemy, że uczestnictwo w nim będzie stanowiło długoterminowe zobowiązanie dla Pana/Pani. Podczas badania będzie Pan/Pani zgłaszać się osobiście na wizyty odbywające się w ośrodku badawczym, a także będzie Pan/Pani brać udział w wizytach w formie rozmów telefonicznych. Będzie Pan musiał/Pani musiała zgłaszać zespołowi prowadzącemu badanie każdą zmianę numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu korespondencyjnego. Poniższy schemat ilustruje, jak będzie przebiegać każdy z okresów badania.

Okres badań przesiewowych (do 6 tygodni)
  • 1 wizyta w ośrodku badawczym
  • Zostanie Pan/Pani zapytany/-a o przebyte choroby, a oprócz tego zespół prowadzący badanie ustali, czy kwalifikuje się Pan/Pani do badania.
Okres leczenia (około 5 lat)
  • przyjmowanie leku badanego dwa razy na dobę
  • maksymalnie 9 wizyt w ośrodku badawczym i 2 rozmowy telefoniczne w ciągu pierwszych 12 miesięcy
  • następnie naprzemiennie rozmowy telefoniczne i wizyty w ośrodku badawczym co około 2 miesiące; oprócz tego mogą być wykon ywane badania krwi i pobierane próbki moczu
Zakończenie badania i rozmowa telefoniczna dotycząca bezpieczeństwa (1-3 miesięcy)
  • 1 wizyta w ośrodku badawczym i 1 rozmowa telefoniczna (30 dni po ostatniej wizycie w ośrodku badawczym)

Kto może wziąć udział?

Do badania PROMINENT mogą kwalifikować się następujące osoby:

  • z rozpoznaniem cukrzycy typu 2 od co najmniej 12 tygodni
  • kobiety, które ukończyły 55 lat; mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat; oraz osoby w wieku >18 lat z miażdżycą ogólnoustrojową (zwaną również chorobą tętnic polegającą na stwardnieniu czy zwężeniu tętnic)
  • które dowiedziały się, że mają umiarkowanie podwyższone stężenie trójglicerydów. Jeżeli nie ma Pan/Pani pewności, prosimy zapytać swojego lekarza.

Podczas pierwszej wizyty w ośrodku badawczym zespół prowadzący badanie określi, czy kwalifikuje się Pan/Pani do badania.

 

Badanie prowadzone jest w lokalizacjach: