Ból gardła z powodu przeziębienia

Przeziębienie z towarzyszącym bólem gardła? Pozbądź się go w szybki i prosty sposób.

Badanie ma ocenić działanie zarejestrowanego już Diklofenaku, czyli leku o działaniu przeciwzapalnym.  Planuje się, że weźmie w nim udział  kilka tysięcy osób cierpiących na ból gardła oraz przeziębienie. Produkt wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Z tego powodu jest wskazany przede wszystkim w łagodzeniu bólów i stanów zapalnych. Instytuty badawcze opracowały spray, który stanowi nową formę przyjmowania leku.

Czym jest badany lek?

Diklofenak w formie sprayu to niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jego działanie polega na przeciwdziałaniu syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Lek hamuje również  aktywności cyklooksygenaz . Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy stanu zapalnego. Preparat jest stosowany miejscowo.

Na czym polega badanie?

W pierwszej kolejności pacjent odwiedza ośrodek badawczy, gdzie lekarze oraz pielęgniarki przeprowadzą wywiad medyczny, aby sprawdzić, czy badanie jest dla niego odpowiednie. Jeśli pacjent kwalifikuje się do udziału, otrzymuje zapas leku. Badanie polega na sprawdzeniu skuteczności działania leku Diklofenak w formie sprayu. Lekarz prowadzący na pierwszej wizycie sprawdza przyczynę bólu gardła (pacjenci chętni wziąć udział w badaniach klinicznych mogą stawić się poza kolejką). Jeśli okaże się, że przyczyną bólu jest wirus pacjent kwalifikuje się do stosowania preparatu. W przypadku choroby bakteryjnej otrzyma natomiast bezpłatną receptę na antybiotyk.

Przekroczenie zaleconych przez lekarza dawek może zmniejszyć  skuteczności działania leku lub nawet zaszkodzić zdrowiu.  Preparat należy stosować dogardłowo  3 razy na dobę, w regularnych odstępach czasu. Jeżeli po 3 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem.

Czego należy się spodziewać podczas wizyt w ramach badania?

Podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący sprawdzi, czy pacjent może wziąć udział w badaniu. W tym celu przeprowadza się wywiad dotyczący stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków. Dodatkowo przeprowadza się testy, które mogą obejmować:

  • Badanie ogólnego stanu zdrowia (badanie fizykalne)
  • Pomiar wzrostu i masy ciała
  • Badanie stanu i czynności serca (elektrokardiogram [EKG])
  • Pomiar ciśnienia krwi i częstości akcji serca
  • Badania krwi
  • Test ciążowy z krwi (w przypadku kobiet mogących zajść w ciążę)
  • Badanie moczu

Badanie prowadzone jest w lokalizacjach: